Spektakle Teatru ,,Kurtyna" z Krakowa

18 listopada 2015r. na zaproszenie pedagoga szkolnego pani Grażyny Burdon gościliśmy w naszej szkole Teatr "Kurtyna" z Krakowa.
    Teatr Kurtyna z siedzibą w Krakowie jest najstarszym Teatrem Profilaktycznym w Polsce i działa nieprzerwanie od momentu powstania, czyli od 2000 roku. Działalność Teatru skupia się przede wszystkim na realizacji przedstawień teatralnych oraz teatralno - profilaktycznych, organizowanych na terenie całej Polski.

W naszej szkole artyści zaprezentowali uczniom dostosowane do wieku dwa przedstawienia profilaktyczne.

W klasach I-III była to bajka profilaktyczna „Z miłości do Serduszka"- zabawny a przy tym pouczający spektakl o zdrowiu i dobrej kondycji fizyczno- psychicznej człowieka. Najmłodsi widzowie poznali rozbrykaną Tosię i jej własne Serduszko, które smuciło się z powodu przyzwyczajeń i trybu życia jakie prowadziła jego Właścicielka. Uczniowie biorąc udział w tej pouczającej lekcji, śpiewając i odpowiadając na pytania zadawane przez artystów poznali tajniki zachowania zdrowej diety, korzystnego wpływu zajęć ruchowo- sportowych na organizm człowieka, niepożądanych skutków wszelkich szkodliwych dla ludzi uzależnień. Otrzymali również praktyczne wskazówki o korzystaniu z mediów elektronicznych.

W klasach IV-VI przedstawienie „Nie jesteś sam" to przede wszystkim poruszająca opowieść o nastoletniej Oli, która nie jest jeszcze w pełni świadoma zagrożeń i niebezpieczeństw jakie czyhają na nią w okresie dojrzewania, to prezentacja problemów i zagadnień związanych z momentem przejścia uczennicy w kolejny etap edukacji szkolnej. Rodzina i nauczyciele pojawiają się tam jako naturalne autorytety, osoby wspierające w sytuacji zagrożenia związanego z budowaniem indywidualnej pozycji w grupie rówieśniczej. Młodzi widzowie mogli bez trudno zidentyfikować się z główną bohaterką. Obejrzany spektakl pozwolił im zrozumieć, że tylko rozwaga i mądrość, a przy tym wiara we własne autorytety pozwolą uniknąć pułapek w przeżywaniu życia "na skróty".

Oba spektakle przykuły uwagę naszych uczniów. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza będzie miała swoje odniesienie w praktyce.