"Był mroźny styczeń..." - relacja z obchodów Święta Szkoły

22 stycznia obchodziliśmy 153. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji nasza szkoła uczciła pamięć swych patronów - Bohaterów Powstania Styczniowego.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Św. Trójcy celebrowaną przez księdza Michała Burdacha. Katecheta zwrócił uwagę wszystkim zebranym jak ważna jest znajomość historii patronów szkoły, w której się uczymy i pracujemy. Po Mszy Św. burmistrz Jerzy Rębek oraz dyrektor szkoły Danuta Bukryj-Pałka złożyli kwiaty pod Krzyżem Powstańczym.

Kolejnym punktem w programie obchodów Święta Szkoły była akademia szkolna w sali gimnastycznej. Wzięli w niej udział zaproszeni goście: burmistrz Jerzy Rębek, dyrektor Gimnazjum nr 1 Bożena Płatek, przewodniczący Rady Rodziców Przemysław Krupski, nauczyciele emerytowani oraz cała społeczność szkolna. Wszystkich zebranych przywitała dyrektor szkoły Danuta Bukryj - Pałka. Przypomniała historię Powstania Styczniowego, w szczególności zwracając się do uczniów klas pierwszych. Wytłumaczyła im, jak w dzisiejszych czasach można być patriotą już od najmłodszych lat. Następnie pani Dyrektor zaprosiła wszystkich na część artystyczną przygotowaną przez p. Mirosławę Pałasz, p. Barbarę Ejsmont oraz uczniów klasy Vc.

Po przestawieniu głos zabrał Burmistrz Miasta: "Z prawdziwym wzruszeniem oglądałem tą przepiękną inscenizację, która w swojej treści miała bardzo głęboką myśl. Tak bardzo trzeba dbać o wolność i o to, aby Polacy byli równi". Jerzy Rębek pogratulował młodym artystom oraz, korzystając z okazji, podziękował swoim nauczycielom za możliwość wzrastania w takiej atmosferze.

Następnie wicedyrektor szkoły Agnieszka Lipka wręczyła uczniom nagrody za udział w konkursach. W Szkolnym Konkursie Wiedzy pt. "Radzyń Podlaski - moje miasto, w którym mieszkam, uczę się i wypoczywam" zorganizowanym dla klas trzecich przez p. Elżbietę Duk wyłoniono następujących zwycięzców: I miejsce - Szymon Głębocki kl. IIIa, II miejsce - Łukasz Opolski kl. IIIa, III miejsce Wiktor Grabowski kl. IIIa, wyróżnienie - Maja Bobińska kl. IIIc.
Z okazji Święta Szkoły zorganizowano również Otwarty Turniej Szachowy, w którym I miejsce zdobyli ex aequo Cezary Litwiniec i Kacper Goławski, III miejsce Paweł Litwiniec.

Na koniec uroczystości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli Dyrekcji, wszystkim zebranym gościom i nauczycielom życzenia z okazji Święta Szkoły oraz wręczyli im własnoręcznie wykonane kartki i serduszka.