WIZYTA KLASY I B W STRAŻY POŻARNEJ

W dniu 06 czerwca 2016 roku uczniowie  klasy I B pod opieką wychowawczyni –organizatora pani mgr Doroty Gomółki  i (oligofrenopedagoga) mgr Jolanty Samsonowicz-Kowalskiej, udali się w drogę do siedziby Powiatowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim. Klasa I B uczestniczyła w programie „Bezpieczna i Przyjazna Szkoła +”.

Głównym celem programu jest poprawa bezpieczeństwa uczniów nie tylko w szkole, ale i poza nią. W celu uświadomienia zagrożeń życia codziennego i  zapobieganiu nieszczęśliwym wypadkom, została otwarta sala edukacyjna „Ognik”. W trakcie zajęć, uczniowie zdobyli wiedzę teoretyczną oraz praktyczną polegającą na zapoznaniu z zagrożeniami oraz sposobami zachowania w sytuacjach kryzysowych. W utworzonych pomieszczeniach pokazane zostały zagrożenia pożarowe, jakie mogą pojawić się w normalnym życiu. W pomieszczeniu kuchennym znajduje się symulacja pożaru w urządzeniach kuchennych. W łazience jest imitacja piecyka gazowego, jak również czujka tlenku węgla i krótkie informacje o zagrożeniach. W pokoju dziennym dzieci obejrzały symulację pożaru powstałego  z powodu wadliwie działających urządzeń elektrycznych, podręczny sprzęt gaśniczy oraz znaki ewakuacyjne i ochrony przeciwpożarowej. Program jest przewidziany dla dzieci w wieku 5 - 8 lat.

Prowadzący zajęcia edukacyjne  zadawali   uczniom, liczne pytania, których zadaniem było sprawdzenie  wiedzy o pożarach i metodach postępowania w wypadku ich wystąpienia. Odpowiedzi często rozwijały się, potwierdzając ich słuszność przykładami z życia wziętymi. Na zakończenie wydawany został każdemu dziecku pamiątkowy imienny certyfikat.

Następną częścią spotkania było obejrzenie garażu strażackiego. Panowie strażacy  zaprezentowali nam, z czego składa się pojazd, który używają podczas swoich akcji. Jak się później okazało, w wozie strażackim znajduje się zdecydowanie więcej sprzętu, niż się spodziewaliśmy, możemy znaleźć nie tylko sprzęt gaśniczy, ale także szereg narzędzi, służących do usuwania napotkanych przeszkód (między innymi tak zwany „chuligan”). Poza tym obejrzeliśmy także kompletny rynsztunek strażaka, składający się między innymi z hełmu i kombinezonu. Największą atrakcją wycieczki było wejście do dużego samochodu strażackiego i włączenie syren.

Nasza wizyta w straży skończyła się krótkim podsumowaniem przez wychowawczynię kl 1B panią mgr Dorotę Gomółkę i podziękowaniem strażakom za ciekawą lekcję. Potem odeszliśmy w kierunku bramy wyjściowej, a ekipa strażacka pożegnała nas głośnym i donośnym sygnałem syreny z wozu.
      Ten dzień na długo zostanie nam w pamięci.