SANDOMIERZ

W czwartek 16 czerwca 2016 r. uczniowie klasy Va Vb i Vc pod opieką pani M. Pałasz, pani I. Korulczyk i pana J. Szabrańskiego udali się na jednodniową wycieczkę do Sandomierza. Po 3,5 godzinnej podróży spotkaliśmy się z panią przewodnik i rozpoczęliśmy zwiedzanie.

W pierwszej kolejności zwiedziliśmy Katedrę, Dom Długosza — Muzeum Diecezjalne, przespacerowaliśmy się pięknymi uliczkami, zdążając do sandomierskich podziemi. Wejście do podziemi znajduje się po drugiej stronie filmowego wejścia do komendy policji z serialu „Ojciec Mateusz”. Po wyjściu z podziemi udaliśmy się do restauracji „Pod ciżemką” na obiad.

Po odpoczynku kontynuowaliśmy zwiedzanie, udając się na pozostałość murów obronnych, a następnie do Bramy Opatowskiej. Po pokonaniu licznych schodów ze szczytu bramy obejrzeliśmy piękną panoramę Kotliny Sandomierskiej, a pani przewodnik wskazywała nie tylko zabytkowe budowle Sandomierza, ale również i te mniej znane a występujące np. w filmie. Po zejściu z bramy udaliśmy się na Mały Rynek, gdzie pośród licznych straganów chwilę odpoczywaliśmy, by następnie przez „Ucho igielne”, wąwóz Piszczele i okolice kościoła Św. Jakuba oraz zamku królewskiego wrócić do autokaru. Do Radzynia dojechaliśmy około godziny 20:00.