WYCIECZKA KLASY IIIC DO STRAŻY POŻARNEJ

12 stycznia 2017 r. uczniowie klasy III c pod opieką p.Izy Paszkiewicz i p.Ewy Wysokińskiej udali się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim. Spotkanie rozpoczęło się od serdecznego powitania nas przez Dowódcę JRG- st.kpt. Ryszarda Chwalczuka. Pierwszą atrakcją było to, że uczniowie mogli ubrać się w mundury strażackie, uszyte specjalnie dla dzieci. Zajęcia edukacyjne prowadzone były przez zastępcę dowódcy JRG-  kpt. Krzysztofa Gomółkę.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, co może być przyczyną pożaru, czym należy gasić pożar. Poznały również zagrożenia, które towarzyszą pożarom. Pan Gomółka opowiedział dzieciom o bardzo niebezpiecznym zagrożeniu, jakim jest „cichy zabójca- czad”.  Niezwykle istotnym punktem spotkania była rozmowa na temat tego, jak należy się zachować podczas pożaru. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w symulacji pożaru. Wspomniano również o bezpiecznej ewakuacji. Później zaś dzieci uczyły się udzielać pierwszej pomocy przy użyciu specjalistycznych fantomów.

Na zakończenie zajęć wręczono uczniom imienne, pamiątkowe certyfikaty oraz prezenty w postaci książek edukacyjnych.

Następnie udaliśmy się do Izby Tradycji Pożarniczych w celu obejrzenia ciekawych mundurów strażackich, zabytkowych wozów strażackich oraz innych eksponatów.

Końcowym etapem spotkania było obejrzenie garażu strażackiego. Pan Gomółka zaprezentował pojazdy strażackie, których używa się podczas akcji. Uczniowie mogli dokładnie obejrzeć wóz strażacki, jak również specjalistyczne sprzęty, narzędzia potrzebne w akcjach ratowniczych.

Spotkanie zakończyło się podziękowaniem za nabytą wiedzę teoretyczną, jak również praktyczną. Uczniowie po tej wizycie stali się na pewno bogatsi w wiedzę na temat  zagrożeń oraz sposobów zachowania w sytuacjach kryzysowych. Organizatorem spotkania była p. Ewa Wysokińska.