Wycieczka szkolna w Góry Świętokrzyskie - klasy VI A, VI B, VI C i V C

W poniedziałkowy poranek, 5 czerwca wyjechaliśmy na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Pierwszą atrakcją turystyczną było Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, gdzie mogliśmy zobaczyć jedną z największych w Polsce kolekcji militariów zebranych pod gołym niebem.

Po lekcji historii wojskowości, zatrzymaliśmy się w Domku Tkaczki - Muzeum Dawnej Wsi w Bliżynie. Tam zobaczyliśmy dawne przedmioty codziennego użytku, które były kiedyś bardzo potrzebne w każdej wiejskiej izbie.
    Kolejny przystanek to główny punkt programu, czyli rewelacyjny Kompleks Świętokrzyska Polana, gdzie czekały na nas niesamowite atrakcje. Intensywną lekcję wychowania fizycznego odbyliśmy skacząc na Gold Eurobungee i na ogromnych dmuchańcach. Odwagą i sprawnością wykazaliśmy się też w parku linowym, gdzie czekały na nas dwa poziomy trudności. Lekcja przyrody odbyła się w Oceanice - zespole wielkoformatowych akwariów oraz w Brzozowej Zagrodzie z uroczymi królikami. Kolejna lekcja historii miała miejsce w Parku Miniatur z zabytkami regionu ze słuchowiskiem.
    Następnego dnia pojechaliśmy do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Ciąg dalszy nauki przez zabawę. Tematem przewodnim tego miejsca jest zdrowy organizm ludzki, pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie pionowej postawy człowieka oraz odżywianie). Tam zasada "nie ruszaj, nie dotykaj!" nie obowiązuje.
    Byliśmy też na Zamku Królewskim w Chęcinach, gdzie podziwialiśmy piękne widoki i słuchaliśmy opowieści pani przewodnik o tym, jak dawno temu było to miejsce koncentracji wojsk wyruszających na wojnę z Krzyżakami. Dowiedzieliśmy się też, że w okolicach zamku kręcone były sceny do wielu znanych filmów, takich jak "Pan Wołodyjowski" czy "Wiedźmin". Odwiedziliśmy też Ruiny Huty "Józef" w Samsonowie, a na koniec jeden z najstarszych w Polsce dębów, nasz pomnik przyrody zwany Dębem Bartkiem.

Naszymi opiekunami byli: p. Mirosława Pałasz, p. Marta Jaroszyńska, p. Marcin Krzykała i p. Patryk Śmieciński. Naszym nauczycielom dziękujemy za organizację wycieczki i za opiekę.