Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina – wkrótce wielki jubileusz radzyńskiej „Jedynki”. Patronat nad projektem objął Burmistrz Radzynia Podlaskiego.

12 października 2018 roku będziemy obchodzili 200-lecie założenia w naszym mieście przez Annę Sapieżynę-Jabłonowską szkoły elementarnej i 100-lecie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Radzyniu Podlaskim.

Jubileusz szkoły jest najlepszą okazją do przywołania pamięci o zdarzeniach i ludziach współtworzących tradycję, której jesteśmy spadkobiercami. Te 100 lat to czas wielu sukcesów i osiągnięć zarówno uczniów, jak i nauczycieli, których kolejne pokolenia intensywnie pracowały na korzystny wizerunek „Jedynki” w środowisku.

Ukonstytuował się Komitet Obchodów Jubileuszu Istnienia Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyniu Podlaskim im. Bohaterów Powstania Styczniowego w składzie: dyrektor szkoły Danuta Bukryj-Pałka, wicedyrektor Agnieszka Lipka, nauczycielki: Agnieszka Kot, Barbara Ejsmont, Teresa Łukaszczuk oraz Bożena Wojtaś – przewodnicząca komitetu.

Z inicjatywy Rady Pedagogicznej i w związku z jej uchwałą, postanowiliśmy podjąć działania służące upamiętnieniu tradycji sięgającej 200 lat. 14 grudnia 2017 r. został przyjęty do realizacji projekt edukacyjno-wychowawczy, którego wiodącym celem jest pokazanie tradycji, jej znaczenia dla życia społeczności szkolnej i lokalnej.

Do udziału w projekcie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły. Przygotowaliśmy szereg ciekawych działań, by dać możliwość każdemu uczniowi wykazania się inicjatywą w realizacji własnych pomysłów poprzez udział w konkursach literackich, plastycznych i konkursie historycznym tematycznie związanym z dziejami naszej placówki. Publikacje najciekawszych prac zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły. Zapewniamy satysfakcję z uzyskanych wyników i otrzymanych nagród. Finał projektu w postaci uroczystości jubileuszowej  odbędzie się 12 października 2018 roku w naszej szkole.

Teresa Łukaszczuk