,,AKCEPTUJ I BĄDŹ  ŻYCZLIWY”

W dniach od 9 do 11 maja  w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego trwała akcja: ,,AKCEPTUJ I BĄDŹ  ŻYCZLIWY”. Celem akcji było budowanie i wzmacnianie atmosfery akceptacji i życzliwości w całej społeczności szkolnej.

Informacje o niej zamieszczamy z lekkim opóźnieniem, bo tak naprawdę nie chcemy oficjalnego zakończenia i wszyscy mamy pragnienie i nadzieję, że to dobro, które zostało zauważone i zaakcentowane nadal trwa i pozostanie wśród nas jak najdłużej. Intensywne działania związane z akcją w sposób naturalny przedłużyły się o kolejne dni, bo wielu uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły nie chciało ich zakończenia.

Planowane działania rozpoczęliśmy Mszą Świętą w kościele Świętej Trójcy, podczas, której dziękowaliśmy za otrzymane łaski i  prosiliśmy o Boże błogosławieństwo dla całej naszej społeczności szkolnej. W ramach katechezy w każdej klasie, zostały przeprowadzone zajęcia na temat: Każdy człowiek ma wartość - akceptuj i bądź życzliwy. W świetlicy szkolnej zorganizowano ciekawe gry i zabawy związane z hasłem akcji. Ponadto przez szkołę przeszła ,,sztafeta błękitnych serc”, które przez 4 dni krążyły wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Każdy kto otrzymał serce był zaproszony do podjęcia wyzwania i zrobienia dla kogoś czegoś dobrego.  Sztafetę wśród nauczycieli rozpoczęła Pani Dyrektor Danuta Bukryj-Pałka. Jako pierwsza z uśmiechem  przyjęła błękitne serce i oficjalnie  zaprosiła  wszystkich do aktywnego  udziału w akcji. Kolejne serca trafiły do gospodarzy klas, którzy mieli za zadanie dać dobry przykład, przekazując dobro wybranej osobie z klasy. Kolejne serce trafiło do pracowników kuchni, obsługi i administracji. Na dużej tablicy ogłoszeń powstał ,,bank dobrych uczynków”, z którego można było  skorzystać i wykorzystując pomysł, zainwestować w dobro. Czasami to takie proste rzeczy o których zapominamy lub wydaje nam się, że to nic nadzwyczajnego a może sprawić innym radość.

Ponadto 9 maja odbyła się prezentacja szkoleniowa dla pracowników szkoły i zainteresowanych nauczycieli. Tematem prezentacji było: TWORZENIE ŚRODOWISKA WSPIERAJACEGO ROZWÓJ UCZNIA Z ASD (spektrum autyzmu). Prezentację przygotowała Anna Targońska - psycholog z PPP i  Izabela Korulczyk -logopeda

Następnego dnia w szkole pojawił się duży segregator z napisem: ,,Weź karteczkę i spraw komuś radość” – dzielenie się dobrym słowem. Były w nim karteczki z miłymi i ważnymi słowami, które można było podarować wybranej osobie.  Karteczki przez cały czas krążyły wśród dzieci i pracowników szkoły, zmieniając świat wokół nas. Obdarzaliśmy się szczerym, dobrym słowem, dostarczając sobie dużo wzmocnień pozytywnych, których wszyscy tak bardzo potrzebujemy. Karteczki rozchodziły się jak świeże bułeczki i z każdą chwilą pojawiało się coraz więcej uśmiechów, miłych gestów i słów życzliwości.

Podczas trwania akcji zaprezentowano również wystawę fotograficzną: RÓŻNIE WIDZIMY ŚWIAT, przedstawiającą inny sposób postrzegania rzeczywistości szkolnej przez dzieci.

Działanie finałowe

W piątek 11 maja już po raz drugi cała nasza szkoła była w kolorze nieba. Dlaczego niebieski?  Ubraliśmy się na niebiesko, bo nasze serca przepełniała niebiańska atmosfera radości, akceptacji i wzajemnej życzliwości. Kolor niebieski, to kolor nieba. Niebo kojarzy nam się z harmonią, pokojem, miłością, szczęściem, spełnieniem pragnień. Na szkolnym korytarzu umieszczone było duże serce, na którym każdy mógł napisać jakiego dobra doświadczył.

Pięknym uwieńczeniem i poszerzeniem naszej akcji była projekcja filmu zorganizowana w parafii Świętej Trójcy. Film poruszał ważne tematy akceptacji, mądrego rodzicielstwa, zmagania się z trudną rzeczywistością, ukazując również sposób przeżywania i odbierania świata przez chłopca z cechami osobowości ze spektrum autyzmu.

Zespół organizacyjny odpowiedzialny za przygotowanie akcji : ,, Akceptuj i bądź życzliwy” tworzyły osoby z Komisji Wychowawczej: Elżbieta Burdon, Barbara Ejsmont i Agnieszka Kot, Samorządu Szkolnego: Marta Jaroszyńska wraz z uczniam,   katecheci: Ks. Wojciech Stefaniuk, Anna Zbaracka i Izabela Korulczyk, we współpracy z psychologiem z PPP p. Anną Targońską.

Izabela Korulczyk