Ściana Pamięci w Jedynce – by tradycja nas łączyła

W ramach „Roku dla Niepodległej” podjęliśmy działania służące uczczeniu setnej rocznicy niepodległości Polski. Z inicjatywy dyrektor szkoły Bożeny Płatek 12 października 2018 r. delegacja uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości w osobach: pani Ewy Orluk – synowej poległego z rąk niemieckiego okupanta nauczyciela naszej szkoły Feliksa Orluka, Jerzego Rębka – burmistrza Radzynia Podlaskiego, Tomasza Stephana – jego zastępcy oraz Marianny Kojtych – emerytowanej nauczycielki historii, uczestniczyła w symbolicznym odsłonięciu szkolnej Ściany Pamięci.

Zostały na niej umieszczone trzy – wcześniej usytuowane na terenie szkoły – memoriały: tablica w stulecie Powstania Styczniowego z 1963 roku, tablica upamiętniająca zamordowanych przez okupanta nauczycieli z 1969 roku w XXX rocznicę agresji hitlerowskiej na Polskę oraz tablica w hołdzie pamięci dr Stanisława Jarmuła z 2013 roku.
Symbolicznego odsłonięcia tablicy, upamiętniającej pomordowanych w czasie II wojny światowej nauczycieli: Wiktora Knapika, Feliksa Orluka, Apolonii Siudaj, Władysława Żelazki i Mariana Kaszyckiego, dokonali: Jerzy Rębek, Ewa Orluk, Bożena Płatek oraz przedstawiciele uczniów i harcerzy. Montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem Teresy Łukaszczuk i Beaty Jastrzębskiej przez uczniów kl. VI a i VI c ubarwił to patriotyczne zdarzenie.
    Jubileusz szkoły jest najlepszą okazją do przywołania pamięci o zdarzeniach i ludziach współtworzących tradycję, której jesteśmy spadkobiercami. Pierwsza część obchodów jubileuszowych związanych z 100. rocznicą powstania Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyniu Podlaskim oraz 200. rocznicą powstania oświaty w mieście odbyła się w szkolnej sali sportowej. Zgodnie z ceremoniałem uroczyście wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Dyrektor szkoły Bożena Płatek, powitała gości, uczniów i nauczycieli i z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły.
    Część artystyczna, wykonana z ogromnym zaangażowaniem przez uczniów klas VIII c, VIII b, VI a, IV a i II b pod tytułem „Łączy nas tradycja” wzbudziła podziw widowni. Przepiękny półgodzinny program opracowany i przygotowany przez Mirosławę Pałasz i Barbarę Ejsmont zawierał historyczną narrację, taniec, pokaz multimedialny, recytacje utworów poetyckich oraz pieśni w wykonaniu chóru szkolnego i solistów.
    Po doznaniach duchowych publiczność nagrodziła brawami laureatów konkursów jubileuszowych stanowiących podsumowanie działań projektu edukacyjno-wychowawczego pn. „Są miejsca, czasy i ludzie o których się nie zapomina. 100- lecie Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyniu Podlaskim, 200-lecie edukacji”.
    Z okazji Dnia Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej wychowawczej i opiekuńczej, za podejmowanie inicjatyw rozwijających zainteresowania i postawy uczniów dyrektor szkoły wręczyła nauczycielom przyznane przez siebie nagrody. Wyróżnieni zostali: Jadwiga Wójcik, Agnieszka Lipka, Teresa Łukaszczuk, Bożena Wojtaś, Agnieszka Kot, Mirosława Maciejewska, Izabela Korulczyk, Irminina Słowikowska i Janusz Wlizło.

Teresa Łukaszczuk