Wycieczka klas V – Szlakiem ginących zawodów.

W dniu 30 września 2019r. uczniowie klas V wraz z nauczycielami udali się na wycieczkę „Szlakiem ginących zawodów”. Pierwszym przystankiem na naszej trasie była miejscowość Bęczyn, gdzie spotkaliśmy się z garncarzem, panem Cezarym Gajewskim.

Zwiedziliśmy prywatne muzeum garncarstwa rodziny Gajewskich oraz zobaczyliśmy jak toczy się naczynia na kole garncarskim. Uczestnicy wycieczki mogli spróbować swoich sił. Chętnych nie brakowało, chociaż okazało się to nie takie proste.

Kolejnym punktem wycieczki był Wojciechów. Tu w progi swojej kuźni przyjął nas mistrz sztuki kowalskiej, pan Roman Czerniec, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam tajniki swojego zawodu. Następnie w jedynym w Polsce Muzeum Kowalstwa wysłuchaliśmy legendy o złotej podkowie i podziwialiśmy wyroby sztuki kowalskiej.

Na koniec udaliśmy się do Starego Gaju. W Młynie Hipolit obejrzeliśmy różnorodne skały i minerały, wysłuchaliśmy prelekcji na temat dziejów ziemi, zobaczyliśmy jak wybucha wulkan i płukaliśmy złoto. Ostatnim punktem wycieczki było wspólne pieczenie kiełbasek