Dzień Nauczyciela

W życiu to takie proste, przyszedł człowiek, rękę uścisnął, podziękował. Ale w poezji trudniej, poezja to trudne słowa. Uścisk dłoni to jedna chwila, gest paru sekund, ale poezja ma być jak drzewo, co się schyla nad nurtem naszego wieku I ptaki mają być na drzewie, i promieni wiele. My w tych wierszach wypowiemy całych nas… dla Was i o Was – drodzy Nauczyciele. – „Wierszem o wielkiej wdzięczności” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyniu Podlaskim rozpoczęli szkolną uroczystość Dnia Edukacji Narodowej – święta nauczycieli, wychowawców i  wszystkich innych pracowników szkoły – obchodzonego w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego w Europie ministerstwa oświaty.

Na uroczystość przybyli nauczyciele i pracownicy naszej szkoły, w sposób szczególnie serdeczny witani – nauczyciele emerytowani, a także uczniowie i rodzice.
    Uczniowie „Jedynki” podziękowali pedagogom za ich codzienny trud wychowania, za cierpliwość, dobroć i wyrozumiałość, za matczyne i ojcowskie serce. Życzenia samych słonecznych dni i zadowolenia z codziennej pracy płynęły wraz z muzyką i poezją dedykowaną wszystkim pracownikom szkoły.
    Koncert życzeń rozpoczął chór pod kierunkiem pań Beaty Jastrzębskiej i Barbary Ejmont, w którego wykonaniu usłyszeliśmy pieśń „Podziękowanie”, solo śpiewała Katarzyna Sposób, na gitarze zagrała Ola Pizoń. Niecodziennych wzruszeń dostarczyli – przygotowani przez niżej podpisaną – uczniowie klasy VII c: Urszula Gepner, Bartłomiej Pluta, Joanna Jesionek i Alicja Kniaziewicz, którzy recytowali utwory Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima, Zbigniewa Herberta, Mariana Hemara, Leopolda Staffa, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Koncert prowadzili Bartłomiej Pluta i Marta Miedzik.
    W pracy pedagogicznej sukcesem jest uczynienie jakiegokolwiek postępu w stanie wiedzy i umiejętności ucznia. Nie zawsze może to być spektakularne osiągnięcie na konkursie przedmiotowym czy w zawodach sportowych. Za dobrą pracę, uwieńczoną sukcesami, z rąk pani dyrektor Bożeny Płatek nagrody otrzymali: Jolanta Chwedoruk, Maria Błażewicz, Elżbieta Duk, Jolanta Szyma, Ewa Piec, Grażyna Szabrańska, Iwona Jurek, Małgorzata Szram, Irmina Słowikowska, Krystyna Mocarz, Agnieszka Kot, Waldemar Pietroń, Małgorzata Bobruk i Jolanta Sochal.
    Warto dodać, że w tym szczególnym dniu Nagrody Burmistrza odebrali pedagodzy naszej placówki w osobach: Barbary Ejsmont, Mirosławy Pałasz i dyr. Bożeny Płatek.
    Wszyscy laureaci nagród przyjęli gratulacje oraz życzenia dalszych sukcesów.
Teresa Łukaszczuk