Szczegóły

 

HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1
W RADZYNIU PODLASKIM


Najstarsza szkoła w regionie
W 1829 roku księżna Anna Sapieżyna założyła w Radzyniu Podlaskim szkołę elementarną. Od tego czasu, z niewielkimi przerwami, Szkoła Podstawowa nr 1 kontynuuje tradycje oświatowe. Pomimo rusyfikacji regionu udało się  dzieło księżnej kultywować aż do zakończenia I wojny światowej. W 1918 r. powstała w Radzyniu polska siedmioklasowa szkoła powszechna. Lekcje odbywały się w Pałacu Potockich i kwaterach prywatnych. W 1935 roku szkołę podzielono na dwie i umieszczono w nowo wybudowanym gmachu, w którym mieści się do dzisiaj.
 

Czytaj więcej...

Szczegóły

Marianna Kojtych - MOJA SZKOŁA- WSPOMNIENIA UCZENNICY I NAUCZYCIELKI
(materiały na podstawie spotkania z uczniami klas II i III w dniu 13 listopada 2012 roku)


    Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Radzyniu Podlaskim jest najstarszą szkołą w mieście. Ma piękne i bogate dzieje. O nich porozmawiamy na dzisiejszym spotkaniu.
Wiele lat temu (prawie dwieście) właścicielka miasta i pałacu radzyńskiego, księżna Anna Sapieżyna założyła w mieście pierwszą szkołę elementarną. Było to w 1818 roku. Siedzibą szkoły były wyznaczone sale pałacowe. Do szkoły uczęszczały dzieci mieszkańców pałacu i zamożnych mieszczan. W większości byli to chłopcy. Dziewczynki nadal uczyły się w domach rodzinnych.

Czytaj więcej...

   

Gościmy  

Odwiedza nas 34 gości oraz 0 użytkowników.

   
   
© Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyniu Podlaskim 2012