Szczegóły

Sto lat tradycji – historia i dzień dzisiejszy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Radzyniu Podlaskim


Najstarsza szkoła w regionie

   Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego jest najstarszą placówką oświatową w naszym mieście i regionie. Początki sięgają roku 1818, kiedy to księżna Anna Jadwiga Sapieżyna z Zamoyskich założyła w Radzyniu szkołę elementarną, zapewniła jej pomieszczenie w radzyńskim pałacu i utrzymanie. Z przerwami spowodowanymi zarządzeniami rusyfikacyjnymi przetrwała ona aż do końca I wojny światowej.

Czytaj więcej...

Szczegóły

Marianna Kojtych - MOJA SZKOŁA- WSPOMNIENIA UCZENNICY I NAUCZYCIELKI
(materiały na podstawie spotkania z uczniami klas II i III w dniu 13 listopada 2012 roku)


    Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Radzyniu Podlaskim jest najstarszą szkołą w mieście. Ma piękne i bogate dzieje. O nich porozmawiamy na dzisiejszym spotkaniu.
Wiele lat temu (prawie dwieście) właścicielka miasta i pałacu radzyńskiego, księżna Anna Sapieżyna założyła w mieście pierwszą szkołę elementarną. Było to w 1818 roku. Siedzibą szkoły były wyznaczone sale pałacowe. Do szkoły uczęszczały dzieci mieszkańców pałacu i zamożnych mieszczan. W większości byli to chłopcy. Dziewczynki nadal uczyły się w domach rodzinnych.

Czytaj więcej...

   

Facebook  

   

Gościmy  

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

   
   
© Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyniu Podlaskim 2012