Aktualności

Szczegóły

Regulamin wyjść na pływalnię uczniów w klasach IV-VI

Szkoły Podstawowej nr 1
 im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Radzyniu Podlaskim

realizowanych na obowiązkowych lekcjach wychowania fizycznego

na pływalni miejskiej AQUA MIŚ
w roku szkolnym 2016/2017

 § 1

 LEKCJE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO REALIZOWANE NA PŁYWALNI

 

  1.   W ramach obowiązkowych lekcji wychowania fizycznego w roku szkolnym 2016/2017 w Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyniu Podlaskim realizowane są co dwa tygodnie zajęcia na pływalni miejskiej AQUA MIŚ przy ul. Sikorskiego z podziałem na grupy uwzględniającym płeć uczniów.

 § 2

 

OŚWIADCZENIE RODZICA

 Każdy uczeń jest zobowiązany przed pierwszymi zajęciami na pływalni zwrócić do wychowawcy klasy podpisane przez rodzica/opiekuna prawnego pisemne oświadczenie o stosownej treści. (załącznik nr 1)

  1. Wychowawcy pobierają z sekretariatu szkoły druk oświadczenia rodzica/opiekuna i przekazują rodzicom przez dzieci.
  2. Wychowawca klasy zbiera od uczniów oświadczenia i oddaje je do rejestracji w sekretariacie szkoły.
  3. Na podstawie oświadczeń rodziców/opiekunów sporządzane są listy dzieci z podziałem na grupy i wynikające z oświadczeń zasady opieki nad dziećmi podczas przejść.

 § 3

 PODZIAŁ NA ZAJĘCIA PORANNE I POPOŁUDNIOWE

 

  1.  Lekcje wychowania fizycznego są realizowane na pływalni w dwóch blokach: porannym i popołudniowym.
  2.  Blok poranny odbywa się na pływalni na dwóch pierwszych godzinach lekcyjnych od 8.00, na które dzieci pod opieką rodziców lub za ich zgodą samodzielnie przychodzą bezpośrednio na pływalnię. Po tych zajęciach na pływalni całą grupę do szkoły przeprowadza nauczyciel/ nauczyciel-opiekun.
  3.  Blok popołudniowy odbywa się na dwóch ostatnich lekcjach w danej klasie i wówczas nauczyciel/nauczyciel-opiekun przeprowadza grupę ze szkoły na pływalnię i po zajęciach zgodnie z oświadczeniem rodzica, dziecko jest odbierane przez rodzica, idzie samodzielnie do domu lub jest odprowadzane przez nauczyciela/nauczyciela-opiekuna do szkoły.   

§ 4

CZAS TRWANIA LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO REALIZOWANEJ NA PŁYWALNI

 

  1.  Lekcje wychowania fizycznego realizowane na pływalni miejskiej odbywają się w bloku dwóch połączonych jednostek lekcyjnych i trwają 90 minut bez przerwy, a że są realizowane dla danej grupy co dwa tygodnie, to w rozliczeniu miesięcznym wychodzi 4 godziny lekcyjne.
  2. 90 min to pełny czas trwania zajęć, w których mieści się przejście pomiędzy szkołą i pływalnią, przebieranie, zajęcia w wodzie i suszenie włosów.
  3.  Stosownie do pory roku, panujących warunków atmosferycznych i wieku dzieci przeznacza się szacunkowo ok. 15 min na przejście, ok. 5-10 min na zdjęcia ubrania wierzchniego, założenie stroju w przebieralniach i prysznic przed wejściem do wody, ok. 45 min na zajęcia w wodzie i ok. 15-20 min na prysznic, przebieranie i suszenie włosów po zajęciach oraz ubieranie w ubranie wierzchnie (łącznie nie dłużej niż 90 min).
  4.  W przypadku, gdy w danej grupie jest dziecko, którego rodzice nie wyrazili zgody w oświadczeniu, by pod ich opieką lub samodzielnie wracało ono z pływalni do domu, zajęcia trwają tyle samo (90 min), a po ich zakończeniu nauczyciel/nauczyciel-opiekun przeprowadza dziecko z powrotem do szkoły.
  5.  Podczas bloku porannego dzieci pozostają na pływalni pod opieką nauczyciela/nauczyciela-opiekuna od godz. 8.00 razem z przejściem z pływalni do szkoły do zakończenia 2 lekcji - czyli do godz. 9.35, gdy dzieci przejdą już do szkoły.
  6.  Podczas bloku popołudniowego w trakcie zajęć na pływalni odbywających się w ramach 5-6 lekcji bez przerwy, dzieci pozostają pod opieką nauczyciela/nauczyciela-opiekuna 90 min od godz. 11.35 do godz. 13.05, a w przypadku zajęć odbywających się na 6-7 lekcji od godz. 12.40 do godz. 14.10.

 

§ 5

 

ORGANIZACJA BEZPIECZNEGO PRZEJŚCIA NA PŁYWALNI ORAZ POWRÓT

 

  1.  Uczniowie przed wyjściem na pływalnię w bloku popołudniowym pod koniec przerwy zmieniają obuwie i ubierają się w ubranie wierzchnie w szkolnej szatni, ustawiając się parami w umówionym miejscu - w korytarzu przy szatni przed wyjściem ze szkoły i czekają tam na nauczyciela. 
  2. Każda lekcja w bloku popołudniowym rozpoczyna się w szkole po dzwonku na lekcję od sprawdzenia obecności uczniów w prowadzonej na pływalnię grupie i wpisaniem wraz z tematem lekcji nieobecności w dzienniku lekcyjnym, po czym nauczyciel odnosi dziennik do pokoju nauczycielskiego, a grupa czeka na niego.  
  3.  W przypadku zajęć w bloku porannym, gdy wszyscy spotykają się już na pływalni, nauczyciel po godz. 8.00 na pływalni notuje sobie nieobecność w grupie i po powrocie do szkoły wraz z wpisywanym tematem lekcji odnotowuje je w dzienniku lekcyjnym. 
  4.  Przejścia grupy pieszo w bloku popołudniowym ze szkoły na pływalnię i w bloku porannym z pływalni do szkoły są integralną częścią ruchową lekcji wychowania fizycznego, realizowaną w ramach poświęconych na to dwóch obowiązkowych jednostek lekcyjnych.
  5.  Podczas przejścia jest zakaz prowadzenia przez dzieci rowerów, a dzieci mają obowiązek dbać o swoje i wzajemne bezpieczeństwo, iść w ustalonym szyku parami po prawej stronie chodnika, bezpiecznie przechodzić przez jezdnię i zachowywać się kulturalnie. 

 

§ 6

 

OBOWIĄZEK OBECNOŚCI UCZNIA NA LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

REALIZOWANEJ NA PŁYWALNI

i ZWOLNIENIA UCZNIA Z UCZESTNICTWA W LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

 

  1.  Zwolnienia z ćwiczenia na lekcji wychowania fizycznego na pływalni, tak samo jak zwolnienia z ćwiczenia na sali gimnastycznej lub na boisku, nie zwalniają dziecka z obowiązku obecności na lekcji.
  2.  Dziecko zwolnione z ćwiczeń na lekcji wychowania fizycznego na pływalni idzie z grupą na zajęcia i obecne na lekcji siedzi w wyznaczonym przez nauczyciela/ nauczyciela- opiekuna miejscu na trybunach. Tego dnia dziecko jest zobowiązane do przyniesienia klapek, ponieważ regulamin pływalni dopuszcza wstęp na trybuny wyłącznie w klapkach.     
  3.  Zwolnić z ćwiczeń na lekcji wychowania fizycznego odbywających się na pływalni miejskiej, analogicznie do innych odbywających się na obiektach szkolnych, może stosownym zaświadczeniem lekarz lub w formie pisemnej doraźnie rodzic dziecka/jego opiekun prawny.
  4.  Zwolnienie z ćwiczeń na lekcji wychowania fizycznego realizowanej na pływalni dziecko dostarcza przed zajęciami do nauczyciela wychowania fizycznego, a ten stosownie do odrębnych przepisów - jednodniowe i maksymalnie do dwóch tygodni przechowuje je u siebie lub w przypadku długoterminowych powyżej dwóch tygodni przekazuje do dyrektora szkoły.
  5.  Zwolnienia ucznia od lekarza z zaleceniem braku całkowitej możliwości przebywania na pływalni ze względów zdrowotnych, np. alergii na chlor lub innych, uczeń dostarcza do dyrektora szkoły, a ten stosowną decyzją administracyjną zwalnia ucznia z obecności na lekcji odbywającej się na pływalni. Wówczas uczeń przebywa z drugą grupą na sali gimnastycznej. W przypadku przeciwwskazań zdrowotnych do przebywania na dworze uczeń z grupy, która tego dnia idzie na pływalnię może po uzgodnieniu nauczycieli uczących pozostać z grupą na obiektach szkolnych pod opieka nauczyciela tej grupy.             

 

§ 7

 

PODZIAŁ NA GRUPY

 

  1.  Realizacja lekcji wychowania fizycznego na pływalni odbywa się z podziałem na płeć w systemie naprzemiennym - w jednym tygodniu chodzą na pływalnię grupy dziewcząt, a w tym czasie grupy chłopców mają lekcje na sali gimnastycznej lub boiskach. W kolejnym tygodniu grupy chłopców idą na pływalnię, a dziewczęta realizują lekcję wychowania fizycznego na sali gimnastycznej lub boiskach szkolnych.
  2.  Na rytm naprzemienności nie wpływają wypadające dni wolne, święta stałe ani inne sytuacje np. szkolne akademie itp., ze względu na które dana grupa nie odbywa lekcji na pływalni.
  3.  Grafik zajęć jest wywieszony na korytarzu szkolnym, dostępny w sekretariacie i pokoju nauczycielskim oraz zamieszczony wraz z tym regulaminem w zakładce >pływalnia i w-f< na stronie internetowej szkoły pod adresem http://sp1radzyn.eu/.
  4.  W związku ze specyfiką zajęć w wodzie i względami bezpieczeństwa grupy są tak podzielone, by na jednego nauczyciela wychowania fizycznego/nauczyciela -opiekuna nie przypadało więcej niż 15 uczniów zarówno podczas przejścia jak i bezpośrednich zajęć na pływalni, bez względu na to czy uczeń uczestniczy w lekcji w wodzie, czy jest zwolniony z ćwiczeń i siedzi na trybunach.
  5.  W przypadku grup, w których liczba uczniów nie przekracza 15 dzieci z grupą na pływalnię idzie tylko nauczyciel wychowania fizycznego i tam realizuje lekcje.
  6.  Gdy w klasach połączonych grupa przekracza 15 dzieci dokonuje się jasnego i precyzyjnego imiennego podziału w grupie na dzieci z umiejętnościami podstawowymi i bardziej zaawansowanymi. Te dzieci oswajające się dopiero z wodą, nie mające umiejętności samodzielnego pływania, prowadzone są oddzielnie w liczbie nie większej niż 15 przez nauczyciela wychowania fizycznego i on z tą grupą realizuje lekcję wychowania fizycznego na pływalni. Dzieci bardziej zaawansowane pozostają pod nadzorem drugiego nauczyciela-opiekuna, wykonując ustalone wcześniej z nauczycielem zadania.     
  7.  Imienne listy poszczególnych grup i przyporządkowanych do nich nauczycieli oraz nauczyciela-opiekuna funkcjonują na zasadach załącznika do niniejszego regulaminu.

 

§ 8

 

WYMAGANY STRÓJ NA LEKCJĘ WYCH.OWANIA FIZYCZNEGO NA PŁYWALNI

I ZASADY HIGIENY OSOBISTEJ

 

  1.  Podstawowym i obowiązkowym wyposażeniem ucznia przychodzącego na lekcję wychowania fizycznego na pływalni są klapki, strój kąpielowy, czepek i ręcznik. Zaleca się okularki pływackie, grzebień lub szczotkę do włosów i swój żel pod prysznic.
  2.  Po wejściu na pływalnię stosownie do pory roku dzieci mają obowiązek zdjąć w szatni w holu wierzchnie ubranie, obuwie ze skarpetkami i założyć klapki.
  3.  Po przejściu do przebieralni i założeniu stroju każde dziecko ma obowiązek umyć się pod prysznicem przed wejściem na nieckę basenową.
  4.  Analogicznie po wyjściu z chlorowanej wody po zajęciach, dzieci powinny umyć się pod prysznicem.
  5.  Ze względów organizacyjnych i ograniczeń czasowych w bloku porannym, uczennice z długimi włosami, które po zajęciach chcą umyć także włosy szamponem, powinny zwrócić się do prowadzącego o wcześniejsze wypuszczenie ich do szatni, aby zdążyły przed wyjściem do szkoły z suszeniem.

 

§ 9

 ZABEZPIECZENIE PRZED ZAMOCZENIEM KSIĄŻEK I ZESZYTÓW

 

  1.  Rodzic ma obowiązek wyposażyć dziecko w taką wiedzę i reklamówkę lub nie przepuszczający wody worek, żeby mokre rzeczy po zajęciach na pływalni nie zniszczyły książek i zeszytów w plecaku. Uczeń zobowiązany jest do odizolowania mokrych rzeczy po pływaniu od książek i zeszytów.Tego samego dnia bezpośrednio po przyjściu do domu wszystkie mokre rzeczy powinny być wysuszone, a strój do pływania przed tym wypłukany pod ciepłą bieżącą wodą lub wyprany i przygotowany do następnego wyjścia na lekcję na pływalni. 

 § 10

 

ZADANIA NAUCZYCIELA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I NAUCZYCIELA-OPIEKUNA

 

  1. Nauczyciele wychowania fizycznego i nauczyciel-opiekun zobowiązani są do sprawowania nadzoru nad swoją grupą i zapewnienia jej bezpieczeństwa podczas przejścia i podczas zajęć na pływalni. Dbają o to, by dzieci cały czas szły po chodniku w zwartej grupie parami, pozostawiając po przeciwnej stronie przejście, nie rozmawiały głośno, zachowywały się kulturalnie i bezpiecznie przechodziły przez ulice. 
  2. Na pierwszych zajęciach na pływalni nauczyciele zapoznają uczniów z regulaminem pływalni i zasadami organizacji lekcji na pływalni.
  3. Po wejściu na pływalnię nauczyciele dbają o to, by ich grupy stosownie do pory roku rozebrały się z ubrania wierzchniego, pozostawiły porządek w szatni w holu oraz zdejmując buty i skarpetki założyły klapki.
  4. Przed wejściem do przebieralni z szafkami nauczyciel/nauczyciel-opiekun pobiera z kasy pływalni dla swojej grupy elektroniczne kluczyki na pasku, rozdaje je uczniom, przypomina o konieczności umycia się uczniów pod prysznicem przed wejściem do wody, przebiera się w wymagany regulaminem pływalni strój sportowy i wchodzi jako pierwszy na halę basenową.
  5.  Przed wejściem uczniów do niecki basenowej nauczyciel/nauczyciel-opiekun sprawdza stan liczebny swojej grupy i przeprowadza rozgrzewkę na sucho. 
  6.  Nauczyciel wychowania fizycznego dba o stosowne zachowanie i bezpieczeństwo dzieci ze swojej grupy o mniejszych umiejętnościach pływania, realizując na pływalni zadania lekcji wychowania fizycznego w zakresie rozwoju wybranych cech motorycznych, sprawności i wydolności ogólnej w postaci ogólnorozwojowych ćwiczeń ruchowych i zabaw oswajających z wodą oraz zadań w zakresie elementarnych umiejętności pływania.
  7. Nauczyciel-opiekun nadzoruje swoją wydzieloną grupę dzieci o zaawansowanych umiejętnościach pływania, realizującą zadania ruchowe w wodzie, ustalone wcześniej z nauczycielem wychowania fizycznego. 
  8.  Podstawowym zadaniem zarówno nauczyciela jak i nauczyciela-opiekuna w stosunku do dzieci niepływających jest przeprowadzenie w bezpieczny i dostosowany do możliwości ucznia sposób stopniowego oswojenia go z wodą, żeby przez zajęcia nabył większej pewności i swobody przebywania w wodzie. W przypadku uczniów o zaawansowanych umiejętnościach pływania, prowadzący zajęcia skupia się na rozwoju cech motorycznych i ogólnej wydolności uczniów oraz przygotowuje ich do reprezentowania szkoły w zawodach pływackich.     
  9.  Nauczyciel nie mający uprawnień instruktora pływania nie prowadzi na tych lekcjach instruktarzu i nauki szczegółowych technik stylów pływania, ograniczając się w tym zakresie do pływania elementarnego. 

10. Po zakończonych zajęciach w wodzie nauczyciel i nauczyciel-opiekun odkładają na miejsce wykorzystywany sprzęt, a przed wyjściem dzieci do szatni mają obowiązek przeliczyć grupę oraz sprawdzić stan ilościowy po zajęciach w stosunku do stanu przed wejściem do wody.

11. Nauczyciele zbierają elektroniczne kluczyki do szafek na pasku i oddają je do kasy, nadzorując sprawny przebieg przebierania i suszenia włosów uczniów oraz należytego ubrania się po zajęciach na pływalni.

 

§ 11

 

Niniejszy regulamin jest uszczegółowieniem dotychczasowej informacji o zasadach korzystania z zajęć na pływalni i wchodzi w życie z dniem 01 października 2016 r.

 

                                                                                             

 

Pieczęć i podpis Dyrektora Szkoły

 


 

 

Załącznik nr 1

 

 

...........................................................................                         OŚWIADCZENIA RODZICA

                     Nazwisko i imię rodzica

 

...........................................................................

 

...........................................................................                         .......................................................     ……………

                                     adres                                                                                              imię i nazwisko ucznia                   klasa

 

 

                Oświadczam, że mój syn/moja córka* nie ma/ma* przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w lekcjach wychowania fizycznego realizowanych na pływalni. Zobowiązuję się do:

- niezwłocznego dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, jeśli dziecko ma takie przeciwwskazania
- wyposażenia dziecko w komplety strój na pływalnię: klapki, strój do pływania, czepek, ręcznik (opcjonalnie okularki)
- zorganizowania przyjścia dziecka bezpośrednio na pływalnię Aqua Miś, jeśli zajęcia odbywają się na pierwszej lekcji

- zapewnienia opieki dziecku odbieranemu lub samodzielnie wracającemu do domu bezpośrednio z lekcji wychowania fizycznego odbywającej się na pływalni Aqua Miś na ostatnich lekcjach*

- wyrażenia na piśmie na tym oświadczeniu braku zgody na wracanie samodzielne dziecka bezpośrednio z pływalni

                Podpisane oświadczenie należy dostarczyć do wychowawcy przed pierwszymi zajęciami wychowania fizycznego na pływalni.

Radzyń Podlaski dn. ..................................                                ......................................................................

* niepotrzebne skreślić                                                                                          podpis rodzica/opiekuna prawnego ucznia

 

 

               

 

   

Kalendarz wydarzeń  

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   

Facebook  

   

Gościmy  

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

   
   
© Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyniu Podlaskim 2012