Szczegóły

Marek Zuzak

    Marek Zuzak urodził się 4 czerwca 1958 roku w Krośnie nad Wisłokiem. Był jednym z najpilniejszych uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim. Po zadaniu matury bez problemu dostał się na prestiżowe studia zagraniczne, składając egzaminy w języku niemieckim. W 1982 roku ukończył studia politechniczne na kierunku „Technika poligraficzna” w Wyższej Szkole Technicznej Karl-Marx-Stadt (Niemiecka Republika Demokratyczna).

    Pierwszą pracę zawodową jako inżynier maszyn drukarskich, rozpoczął w 1982 roku w Lubelskich Zakładach Graficznych. Rok później, po zdanym egzaminie państwowym, uzyskał tytuł tłumacza przysięgłego języka niemieckiego. Ukończył słynny Instytut Goethego. Posiadał także uprawnienia budowlane.
    W latach 1983 – 1992 pracował w Lubelskich Zakładach Naprawy Samochodów jako tłumacz i koordynator robót budowlanych. Przebywał na kontrakcie budowlanym w Pirnie, gdzie prowadził kurs języka niemieckiego dla polskich pracowników budowlanych.
    W Polsce pełnił funkcję kierownika działu kontroli jakości nadzorując budowę gmachu ZUS w Radzyniu Podlaskim, Banku Spółdzielczego w Radzyniu, IPACO w Międzyrzecu oraz LOK w Siedlcach.
    W 1999 roku w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego uzyskał uprawnienia pedagogiczne do nauczania języka niemieckiego w szkołach.
   Prowadził kursy języka niemieckiego organizowane przez Towarzystwo Wiedzy Powszechnej w Lublinie, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Radzyniu Podlaskim.
    W roku szkolonym 1986/87 pracował na stanowisku nauczyciela w Szkole Podstawowej w Czemiernikach, później w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Radzyniu Podlaskim. W latach 1992 – 2006 był nauczycielem języka niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyniu Podlaskim. W tym samym czasie wykonywał także pracę tłumacza przysięgłego w sądzie oraz tłumacza technicznego w Spółdzielczej Mleczarni Spomlek i Liderze w Radzyniu, nauczał języka niemieckiego w ramach praktyki prywatnej.
    Marek Zuzak był profesjonalistą, solidnym nauczycielem. Słynął z wysokiego poziomu prowadzonych zajęć i równie wysokich wymagań, jakie stawiał swoim uczniom. Wielu z nich po latach wspomina jego pryncypialność w edukacji i zarazem skuteczność stosowanych przez niego metod nauczania. Z powodzeniem przygotowywał uczniów do konkursów przedmiotowych i egzaminów maturalnych z języka niemieckiego. Przygotował całe pokolenie studentów germanistyki, późniejszych germanistów.
   Zmarł 18 października 2008 r., spoczywa na cmentarzu parafialnym w Radzyniu Podlaskim.

Teresa Łukaszczuk

   

Facebook  

   

Gościmy  

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

   
   
© Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyniu Podlaskim 2012