Bezmierny mój dług wdzięczności,
więc strof mi potrzeba jak w słońcu grająca kapela,
żeby po całym kraju rozsławił się, rozgłosił
wysiłek nauczyciela.
Jakże nie pisać wiersza,
jakże nie płonąć w podzięce
za światło, co się rozszerza,
za dar najpiękniejszy, za wiedzę!
                                        K. I. Gałczyński

13 października br. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przygotowały ją klasy IV b i VI c pod opieką p. Barbary Ejsmont, p. Marty Jaroszyńskiej i p. Iwony Wlizło.

Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu Hymnu Narodowego głos zabrała pani dyrektor Danuta Bukryj – Pałka. Zapytała wszystkich uczniów czy wiedzą z jakiej okazji spotkali się w sali gimnastycznej. Oczywiście odpowiedź była jedna: „Z okazji Dnia Nauczyciela”. Pani Dyrektor wytłumaczyła dzieciom, że święto popularnie nazywane Dniem Nauczyciela to nic innego, jak rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, do której nawiązuje również nasz sztandar. Wyjaśniła, że jest to szczególny dzień nie tylko dla nauczycieli, którzy starają się przekazać jak najwięcej wiadomości i umiejętności, ale także dla uczniów, którzy w tej edukacji czynnie uczestniczą. Po tych słowach rozpoczęła się część artystyczna, w której uczniowie przedstawili obraz wspomnianej przez Dyrektor Szkoły wzajemnej korzyści i radości z uczenia się. Młodzi artyści, wierszem i piosenką, wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy nauczyciela:

„Wyśpiewać dziś chcemy wam życzenia,
Z serc naszych płynie dzisiaj pieśń.
Przyjmijcie ją jak ziemia ciepły deszcz.
Niech zakwitną bukiety naszych serc”.
Uczniowie podzieli się z zebranymi idealnym „przepisem na ucznia”, w którym główne „składniki” to m.in.: odwaga, wyobraźnia, systematyczność czy spryt i poczucie humoru. Miłą i radosną atmosferę dopełniły na koniec własnoręcznie wykonane kartki i życzenia:
„Dziękujemy jak każdego roku!
Z Każdym rokiem bardziej i goręcej,
bo to dzięki Wam, Nauczyciele,
wiemy i rozumiemy z każdą lekcją więcej.
Dziękujemy, jak każdego roku...
Wciąż zbyt mało i nigdy zbyt wiele -
Za to światło, co mrok rozjaśnia.
Dziękujemy Wam Nauczyciele!”

Na zakończenie spotkania pani Dyrektor powiedziała, że Dzień Edukacji Narodowej to czas kiedy docenia się szczególnie pracę nauczyciela. Wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły podziękowała za codzienny trud włożony w edukację i wychowanie dzieci. Zebranej społeczności szkolnej przekazała, że pedagog szkolny Elżbieta Burdon zdobyła Medal Złoty za Długoletnią Służbę, Ewa Piec i Bożena Wojtaś – Medale Komisji Edukacji Narodowej, a Agnieszka Kot – Nagrodą Specjalną Burmistrza Miasta. Za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej nagrody otrzymali: E. Burdon, E. Duk, B. Ejsmont, M. Jaroszyńska, G. Słonecka – Kapczuk (plus nagroda jubileuszowa), I. Korulczyk, I. Kowalik, A. Lipka, M. Pałasz, W. Pietroń, G. Szabrańska, J. Wlizło, B. Wojtaś i A. Zbaracka (nagroda jubileuszowa).