Conceptus Masters

Zapisało się 45 uczniów, do startu 19 grudnia 2023 przystąpiło aż 40 dziewcząt i chłopców z 15 klas. Dlatego rozegraliśmy go pierwszy raz na sali gimnastycznej, gdzie można było pomieścić tak dużą grupę graczy. Jak dotąd jest to największy turniej w historii rozgrywanych w "Jedynce", a tendencja wzrostowa szykuje jeszcze większy już w styczniu podczas tradycyjnych już szóstych Mistrzostw Szkoły 2024.

Były to trzecie co do ilości uczestników zawody w logiczno-strategicznej grze przyszłości Conceptus Masters. Więcej uczestników grało tylko na Pucharze Świata w 2015 roku, gdy kilka miesięcy po wymyśleniu i opracowaniu gry, autor Janusz Wlizło postanowił rozegrać go w Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim na prototypowych egzemplarzach sfinansowanych przez Lokalną Grupę Działania "Zapiecek". Wówczas do zawodów przystąpiło 45 uczestników z Radzynia i kilku miast z dwóch państw Polski i Irlandii. Rekordowy turniej pod względem ilości uczestników odbył się podczas jednych "Wakacji z Szachami" organizowanych w 2016 roku dla najzdolniejszych młodych szachistów na Mazurach przez Polski Związek Szachowy. Wówczas na zaproszenie PZSzach autor gry zorganizował Międzynarodowe Mistrzostwa Polski, do których przystąpiło aż 87 szachistów.

Czy uda pobić się w "Jedynce" ten rekord - zobaczymy w styczniu ???? Bo gra zaciekawiła bardzo naszych uczniów w ostatnich tygodniach, a podczas turnieju emocje poszczególnych pojedynków widać na zdjęciach i filmach. Była i radość i drżenie rąk... a nawet łzy po przegranych partiach. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe zawieszki - choinki Concetusa, a najlepsi dyplomy, medale i oryginalne statuetki Conceptusa, wykonane praz autora gry, a wręczane także przez Panią Wicedyrektor szkoły Ilonę Oworuszko-Litwiniec.
Rozegraliśmy 7 partii w systemie szwajcarskim przy pomocy szachowego programu chessarbiter.
Wyniki:
Grupa grająca w turnieju Conceptusa pierwszy raz:
I miejsce - Szymon Czerwiński VII B
II miejsce - Dominik Walczyna VII A
III - miejsce Michał Kozioł VII B
IV miejsce - Hubert Muniowski III A
V miejsce - Piotr Targoński III B
W grupie zaawansowanej, doświadczonych już graczy:
I miejsce - Borys Belniak VI A
II miejsce - Gabriel Oworuszko VII A