W Szkole Podstawowej nr 1 im.  Bohaterów Powstania Styczniowego

pamiętamy o poległych  bohaterach

Nadchodzi  ciche święto, rozjaśnione  świeczkami. Każda świeczka to  nić pamięci łącząca nas z tymi, którzy byli tu przed nami. Zeschły liść  z  grobu  odgarnąć  czas, a zadumując  się  nad  przemijaniem postawić  na  mogile znicz  i  pamięci  życia kwiat.

Przed nami dwa listopadowe dni pełne zadumy i wspomnień: Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Zgodnie z polską chrześcijańską  tradycją odwiedzamy groby bliskich zmarłych.

Dnia  31 października  uczniowie klasy  II a  wraz  z  opiekunami, panią: Grażyną  Szabrańską  i  Jolantą  Sochal  odwiedzili  mogiłę  poległych  bohaterów Powstania Styczniowego, których imię nosi nasza szkoła. „Młode orły” naszego pokolenia  zmówiły modlitwę, wspominając  dusze  poległych  za  wolność  bohaterów  i  zapaliły znicze. Uwagę dzieci przykuła pamiątkowa tablica z  wiekiem poległych powstańców. Ludzi, którzy  przelali  krew  w  przeszłości, za naszą teraźniejszość  i  wolność.

Zwyczajem  lat  poprzednich, starsze klasy  z  opiekunami  odwiedziły  mogiły  poległych  harcerzy  i  żołnierzy  na cmentarzu parafialnym.

Dzień  ten  w szkole, był  okazją  do uświadomienia  uczniom ceny  wolności  obecnych  czasów  i  szacunku  dla  poległych  za  Polskę.